Zastanawialiście się nad symboliką poszczególnych elementów Death Stranding?
W dzisiejszym świecie ponad 90% ludzi posiada telefon, a więc ma dostęp do internetu. 20% dzieci zaczyna używać telefonu już w wieku 3-5 lat. Jest to symbol naszych czasów i rzecz już zupełnie naturalna.
Nie zastanawiało Was, że w Death Stranding urządzeniem pozwalającym nam łączyć się ze wszystkimi NPC, odbierać zamówienia, czy wyświetlać mapę są… kajdanki? Kojima wybrał zatem na przedmiot umożliwiający kontakt z wszystkimi innymi i będący komunikatorem coś, co w naszym rzeczywistym świecie symbolizuje niewolnictwo, brak wolnej woli, podległość, ograniczenie czy więzienie.
Zwrócić należy uwagę na to, że w obecnych czasach kajdanki mają za zadanie ograniczenie swobody ruchów. W Death Stranding zapinane są one jednak tylko na jeden nadgarstek, a więc zachowujemy wrażenie, że Sam jest wolny. W rzeczywistości jednak śledzą one każdy jego ruch i monitorują każdą jego aktywność… Ta swoboda ruchów jest więc tylko ułudą. Społeczeństwo w Death Stranding uzależnione jest od dostępu do sieci chiralnej, a kajdanki są tutaj oczywistym symbolem polegania na niej.
Kojima zdaje się sugerować tym, że dzisiejsi użytkownicy social mediów i internetu, sami zakładają na swoje ręce kajdanki – oferujące im w teorii dostęp do sieci, zasobów, nieograniczonych treści w zamian za nic – myśląc, że mają nad nimi kontrolę. Są jednak w błędzie, ponieważ zamykają się internetowym więzieniu na własną prośbę. Podatni na manipulację, umieszczenie w informacyjnej bańce, czy uzależnienie od strzałów dopaminy, choć tego nie czują fizycznie na rękach – ograniczają one ich ruchy.
To tylko jeden z symboli, ale dzieło Kojimy pełne jest wszelakich znaczeń i nawiązań.
Dajcie znać co myślicie o kajdankach, a także co sami wychwyciliście i co w Was uderzyło 😉
Tekst na podstawie pracy J. Kwolek „Death Stranding Hideo Kojimy jako krytyka obecnego społeczeństwa ukazana w symbolach”